Zasady profilaktyki stomatologicznej
- Szczegóły
Jeżeli chcemy zachować zdrowy i śnieżnobiały uśmiech, to musimy pamiętać przede wszystkim o profilaktyce stomatologicznej. Systematyczna dbałość o zęby pozwoli uchronić się przed problemami z próchnicą, paradontozą oraz innym chorobami przyzębia. Co więcej profilaktyka stomatologiczna uchroni nas przed częstymi wizytami w gabinecie stomatologicznym. Dlatego właśnie warto poznać jej podstawowe zasady.
Codzienna higiena jamy ustnej
Fundamentem dbałości o zęby jest oczywiście ich regularne szczotkowanie. Powinniśmy je wykonywać przynajmniej dwa razy dziennie. Stomatolodzy zalecają jednak mycie zębów po każdym posiłku. W szczególności po zjedzeniu słodyczy. Ale szczotkowanie to nie jedyny zabieg, jaki powinniśmy wykonywać w domu. Oprócz niego należy płukać jamę ustną specjalnymi płynami oraz używać nici dentystycznych lub szczoteczek cylindrycznych do usuwania pozostałości pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. W procesie dbałości o zęby ważna jest również nasza dieta. Dostarczanie wapnia i fluoru wzmacnia zęby. Ograniczenie spożywania słodyczy znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy.
Profilaktyka w gabinecie stomatologicznym
Profilaktyka stomatologiczna nie ogranicza się wyłącznie do codziennej higieny. Chcąc zadbać o zdrowie jamy ustnej powinniśmy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Najlepiej planować takie wizyty maksymalnie co pół roku. Dzięki takiej częstotliwości możliwe jest „wyprzedzenie” chorób zębów oraz przyzębia i ewentualnie wykrycie ich wczesnych objawów. W ramach zabiegów profilaktycznych, jakie wykonuje doświadczony stomatolog, możemy wymienić:
- Piaskowanie
- Skaling
- Lakierowanie
- Lakowanie
Na czym polega piaskowanie zębów?
Nawet pomimo dbałości o higienę jamy ustnej na zębach z czasem tworzy się osad oraz pojawiają przebarwienia. Zalegający osad z czasem zamienia się w kamień nazębny, a przebarwienia zaczynają szpecić nasze zęby. Aby tego uniknąć należy poddać się zabiegowi piaskowania zębów. Polega on na usuwaniu osadu oraz przebarwień za pomocą mieszaniny wody i powietrza z dwuwęglanem sodu. Mieszanina jest wyrzucana pod dużym ciśnieniem ze specjalnego aparatu. Piaskowanie jest zabiegiem bezbolesnym. Jest bardzo ważnym elementem profilaktyki paradontozy. Po wykonaniu zabiegu powierzchnia zębów jest dodatkowo polerowana.
Na czym polega skaling?
Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który tworzy się ze zmineralizowanego osadu. Zabieg wykonywany jest przy użyciu ultradźwięków. Dzięki temu nie powoduje on niszczenia szkliwa. Skaling jest bezbolesny o ile wcześniej nie doszło do odsłonięcia szyjek zębowych lub stanu zapalnego dziąseł. W przypadku stwierdzenia tych dolegliwości podczas zabiegu stosowane jest znieczulenie. Skaling pomaga zapobiegać chorobom przyzębia. Ponadto likwiduje przykry zapach z ust, który jest wywoływany przez działanie bakterii zgromadzonych w kamieniu.
Na czym polega lakierowanie zębów?
Lakierowanie jest zabiegiem, który polega na pokryciu zębów preparatem zawierającym fluor. Zabieg ten polecany jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Pomaga zapobiegać rozwojowi próchnicy i nadwrażliwości zębów. Lakierowanie najlepiej przeprowadzać co pół roku. Zabieg ten jest bezbolesny.
Na czym polega lakowanie?
Lakowanie jest zabiegiem przeprowadzanym głównie u dzieci. Polega on na wypełnieniu specjalnym lakiem naturalnych zagłębień w zębach. Zapobiega to rozwojowi próchnicy w miejscach, które trudno jest doczyścić szczoteczką. Lakowanie jest wykonywane na przedtrzonowcach, trzonowcach stałych oraz na bocznych powierzchniach stałych siekaczy. Co prawda materiał lakujący wykazuje wysoką trwałość, ale niezbędna jest okresowa kontrola laku.
Profilaktyka stomatologiczna to bardzo ważny aspekt dbałości o zdrowy wygląd jamy ustnej. Tym bardziej, że zabiegi profilaktyczne są bezbolesne, a jednocześnie chronią nas przed przykrymi konsekwencjami i koniecznością bolesnych, dla ciała i portfela, wizyt w gabinecie stomatologicznym. Dlatego warto stosować się do zasady, w myśl której „lepiej jest zapobiegać niż leczyć”.